Feeds (8.x-3.0-beta5) - en to ru translation catalogue (225 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Item
ru: Элемент

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Age
ru: Возраст

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Log
ru: Журнал

en: Explanation or submission guidelines
ru: Пояснения или инструкции по заполнению

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Priority
ru: Приоритет

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Categories
ru: Категории

en: Overview
ru: Обзор

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Logs
ru: Системные журналы

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Weight
ru: Вес

en: none
ru: нет

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Book
ru: Книга

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Blank
ru: Пустое

en: Time
ru: Время

en: View
ru: Просмотр

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Feed URL
ru: URL ленты

en: Updated
ru: Обновлено

en: Rename
ru: Переименовать

en: The fully-qualified URL of the feed.
ru: Полный URL-адрес RSS-ленты.

en: Timestamp
ru: Время

en: User
ru: Пользователь

en: Configure
ru: Настроить

en: Imported
ru: Импортировано

en: Created
ru: Создано

en: Node
ru: Материал

en: Parent item
ru: Родитель

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Page
ru: Страница

en: Off
ru: Выкл

en: Never
ru: Никогда

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения были сохранены.

en: Feed title
ru: Заголовок ленты

en: Feed description
ru: Описание ленты

en: Filter
ru: Фильтр

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: active
ru: активно

en: Items
ru: Элементы

en: Nodes
ru: Материалы

en: Authored by
ru: Автор

en: Delete all
ru: Удалить все

en: Feed type
ru: Тип потока данных

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Owner
ru: Владелец

en: Directory
ru: Каталог

en: Timezone handling
ru: Обработка часового пояса

en: View all
ru: Посмотреть все

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Targets
ru: Цели

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Expires
ru: Истекает

en: Operation
ru: Действие

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Authored on
ru: Создан в

en: Queued
ru: Очередь

en: Upload file
ru: Загрузить файл

en: Token
ru: Токен

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Feeds
ru: Потоки данных

en: Sources
ru: Источники

en: Creates nodes from feed items.
ru: Создаёт материалы из записей потока данных.

en: Feed items
ru: Элементы ленты

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Source
ru: Источник

en: @time ago
ru: @time назад

en: Deleted
ru: Удалено

en: Replace
ru: Заменить

en: Topic
ru: Тема форума

en: Site default
ru: По умолчанию для сайта

en: Entity
ru: Сущность

en: Keep
ru: Сохранить

en: not active
ru: не активно

en: Changed
ru: Изменение

en: Failed
ru: Не удалось

en: %title has been deleted.
ru: Материал %title удален.

en: @type: deleted %title.
ru: @type: удален материал %title.

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: Site URL
ru: URL сайта

en: Read only
ru: Только чтение

en: Apply
ru: Применить

en: Variables
ru: Переменные

en: @type settings
ru: Настройка выборов типа @type

en: Subscription
ru: Подписка

en: Mapping
ru: Соответствия

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: @type: updated %title.
ru: @type: обновлен материал %title.

en: @type: added %title.
ru: @type: добавлен материал %title.

en: Title of the feed item.
ru: Заголовок элемента RSS-ленты.

en: Offset
ru: Пропустить

en: Link to file
ru: Ссылка на файл

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Target
ru: Цель

en: Bundle
ru: Набор

en: Temporary
ru: Временный

en: Book outline
ru: Оглавление книги

en: Add feed
ru: Добавить RSS-ленту

en: Number of entries
ru: Количество записей

en: Config
ru: Конфигурация

en: Feed item
ru: Элемент ленты

en: Legend
ru: Легенда

en: Skipped
ru: Пропущено

en: Filter log messages
ru: Фильтр системных сообщений

en: You must select something to filter by.
ru: Необходимо выбрать, что фильтровать.

en: New revision
ru: Новая редакция

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: 1 | @count
ru[0]: @count
ru[1]: @count
ru[2]: @count[2]

en: As often as possible
ru: Так часто насколько возможно

en: Item ID
ru: ID элемента

en: Last modification date
ru: Дата последнего изменения

en: Author name
ru: Имя автора

en: Published date
ru: Дата публикации

en: Change frequency
ru: Изменить частоту обновления

en: Unique
ru: Уникальный

en: Delete items
ru: Удалить элементы

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
ru: Импортирует RSS/Atom/RDF ленты, CSV файлы и другие типы данных.

en: Unique target
ru: Ключевое поле

en: The character that delimits fields in the CSV file.
ru: Символ, разделяющий поля в CSV-файле.

en: Default delimiter
ru: Разделитель по умолчанию

en: Default field delimiter.
ru: Разделитель полей по умолчанию.

en: Filter format
ru: Формат фильтра

en: Title of the feed.
ru: Заголовок RSS-ленты.

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ru: Скачивает данные

en: Entity ID
ru: Идентификатор сущности

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Secret
ru: Секрет

en: Not scheduled
ru: Не запланировано

en: Item URL
ru: URL Записи

en: %title has been created.
ru: %title создан.

en: %title has been updated.
ru: %title был обновлен.

en: Bulk update
ru: Массовое обновление

en: Administer Feeds
ru: Управление Потоками данных

en: Allowed file extensions for upload.
ru: Допустимые расширения файлов для загрузки на сервер.

en: No Headers
ru: Без заголовков

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
ru: Включите, если импортируемый CSV файл не содержит строку с заголовками столбцов. Если включено, источники в соответствиях должны быть названы '0', '1', '2' и т.д.

en: No headers
ru: Без заголовков полей

en: Importing - @progress % complete.
ru: Импортирование - @progress % завершено.

en: Deleting items - @progress % complete.
ru: Удаление - @progress % завершено.

en: Last import: @ago ago.
ru: Время последнего импорта: @ago назад.

en: @count imported items total.
ru: Всего импортировано записей: @count.

en: No imported items.
ru: Нет импортированных записей.

en: Requires cron to be configured.
ru: Требуется настройка cron.

en: Select a file from your local system.
ru: Выберите файл на своей локальной системе.

en: Update existing @entities
ru: Обновлять существующие @entities

en: Do not update existing @entities
ru: Не обновлять существующие @entities

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Upload directory
ru: Каталог загрузки

en: Format: %format
ru: Формат: %format

en: Source item
ru: Элемент-источник

en: Entity label
ru: Метка сущности

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
ru: Лента с  %site похоже повреждена из-за ошибки "%error".

en: Replace existing @entities
ru: Заменять существующие @entities

en: Import in background
ru: Импортировать в фоне

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ru: Время когда эта лента была поставлена в очередь на обновление, если не в очереди тогда 0.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
ru: Вы уверены, что хотите удалить RSS-ленту %feed?

en: Reference method
ru: Способ выбора

en: With selection
ru: С выделенным

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
ru: Обработчик RSS, Atom и RDF-лент по умолчанию.

en: The actual message of the log entry.
ru: Фактическое сообщение записи в журнале.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ru: Переменные записи журнала в сериализованном формате.

en: Date when the event occurred.
ru: Дата, когда произошло событие.

en: Replace variables
ru: Заменить переменные

en: The feed ID.
ru: ID ленты.

en: Entity reference selection settings
ru: Настройки выбора ссылки на сущность

en: Insert new @entities
ru: Добавлять новые @entities

en: Do not insert new @entities
ru: Не добавлять новые @entities

en: Sitemap XML
ru: XML-карта сайта

en: Feed types
ru: Типы потоков данных

en: Create one or more feed types for pulling content into Drupal.
ru: Создайте один или несколько типов потоков данных для загрузки данных на сайт.

en: Add feed type
ru: Добавить поток данных

en: Configure one or more feed types to aggregate RSS and Atom feeds, import CSV files or more.
ru: Настройте один или несколько типов потоков данных и загружайте ленты RSS/Atom, CSV файлы и другие типы данных.

en: Create, update, delete feed types, execute import and delete tasks on any feed types.
ru: Создание, обновление, удаление типов потоков данных,  импорт данных, удаление задач импорта.

en: Access the Feed overview page
ru: Доступ к странице потоков данных.

en: The import period
ru: Частота импорта

en: Parser id
ru: ID парсера

en: Parser configuration
ru: Конфигурация парсера

en: Save and import
ru: Сохранить и импортировать

en: Please check your <a href=":url">mappings</a>.
ru: Проверьте <a href=":url">соответствия</a> в настройках потока данных.

en: There are no @items to delete.
ru: Нет материалов для удаления типа @items.

en: Link to URI, or string
ru: Ссылка на URI или текст

en: Item hash
ru: Хэш записи

en: Define which elements of a single item of a feed (= %sources_label) map to which content pieces in Drupal (= %targets_label). To avoid importing duplicates, make sure that at least one definition has an %unique_target_label. An unique target means that a value for a target can only occur once. For example, only one item with the URL %example_url can exist.
ru: Выберите, какие элементы импортируемых записей (= %sources_label) должны соответствовать полям в Drupal (= %targets_label). Чтобы избежать дублирования, убедитесь что хотя бы один элемент отмечен как %unique_target_label. %unique_target_label означает, что значение в этом поле может встретиться лишь раз. Например, только одна импортируемая запись может иметь url %example_url.

en: The import task will run immediately, in the web UI. Don't close the browser until the import has been completed or the import would stop.
ru: Импорт будет запущен в окне браузера сразу. Не закрывайте вкладку до завершения или остановки импорта.

en: This is useful for large imports. The import task will be put on a queue and handled by a cron task.
ru: Полезно для импорта большого количества данных. 
    Задача импорта будет добавлена в очередь и выполнится при запуске cron.

en: There are no feeds yet.
ru: Потоки данных не созданы.
