Feeds (8.x-3.0-rc1) - en to it translation catalogue (149 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Item
it: Elemento

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Age
it: Età

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Explanation or submission guidelines
it: Spiegazioni o linee guida per la pubblicazione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Priority
it: Priorità

en: Yes
it: Sì

en: Categories
it: Categorie

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Logs
it: Log

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Weight
it: Peso

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Blank
it: Vuota

en: Time
it: Data e ora

en: View
it: Visualizza

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Updated
it: Aggiornato

en: The fully-qualified URL of the feed.
it: L'URL completo della fonte.

en: User
it: Utente

en: Configure
it: Configura

en: Created
it: Creato

en: Node
it: Nodo

en: Parent item
it: Voce padre

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Feed title
it: Titolo feed

en: Feed description
it: Descrizione del feed

en: Filter
it: Filtra

en: Log message
it: Messaggio di log

en: active
it: attivo

en: Items
it: Elementi

en: Nodes
it: Nodi

en: Authored by
it: Creato da

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: State
it: Stato

en: Desc
it: Disc

en: Owner
it: Proprietario

en: Directory
it: Cartella

en: View all
it: Visualizza tutti

en: Ignore
it: Ignora

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Operation
it: Operazione

en: Sort by
it: Ordina per

en: Updated date
it: Data modifica

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Queued
it: Accodato

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: Delimiter
it: Delimitatore

en: Sources
it: Sorgenti

en: Feed items
it: Elementi del feed

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Source
it: Sorgente

en: @time ago
it: @time fa

en: Deleted
it: Eliminato

en: Replace
it: Sostituzione

en: Topic
it: Argomento

en: Site default
it: Valore predefinito per il sito

en: Entity
it: Entità

en: not active
it: non attiva

en: Changed
it: Modificato

en: Failed
it: Non riuscito

en: %title has been deleted.
it: %title è stato eliminato.

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: Read only
it: Sola lettura

en: Apply
it: Applica

en: Variables
it: Variabili

en: Mapping
it: Mappatura

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: @type: updated %title.
it: @type: %title aggiornato.

en: @type: added %title.
it: @type: %title aggiunto.

en: Title of the feed item.
it: Titolo dell'elemento del feed.

en: Offset
it: Scostamento

en: Link to file
it: Collegamento al file

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Book outline
it: Struttura del book

en: Add feed
it: Aggiungi fonte

en: Config
it: Configurazione

en: Filter log messages
it: Filtra messaggi di log

en: You must select something to filter by.
it: E' necessario selezionare qualcosa da filtrare.

en: New revision
it: Nuova revisione

en: Feed ID
it: ID del feed

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Item ID
it: ID elemento

en: Last modification date
it: Data dell'ultima modifica

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Change frequency
it: Cambia frequenza

en: Unique
it: Univoco

en: Delete items
it: Cancella elementi

en: Filter format
it: Formato del filtro

en: Title of the feed.
it: Titolo del feed.

en: Allowed roles
it: Ruoli abilitati

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
it: Recupera dati da una URL utilizzando l'handler di richiesta HTTP di Drupal.

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Unlock
it: Sbloccare

en: Not scheduled
it: Nessuna pianificazione

en: %title has been created.
it: È stato creato %title.

en: %title has been updated.
it: %title è stato aggiornato.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Master
it: Principale

en: Authorize
it: Autorizza

en: Upload directory
it: Cartella di caricamento

en: Entity label
it: Etichetta dell'entità

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
it: Il feed di %site sembra non essere funzionante, a causa dell'errore "%error".

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
it: L'ora in cui questo feed è stato messo in coda per l'aggiornamento, 0 se non è stato messo in coda.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
it: Sei sicuro di voler eliminare il feed %feed?

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: With selection
it: Con la selezione

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
it: Parser predefinito per feed RSS, Atom e RDF.

en: The actual message of the log entry.
it: Il messaggio effettivo della registrazione nel log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
it: Variabili della voce del log in un formato serializzato.

en: Date when the event occurred.
it: Data in cui è accaduto l'evento.

en: Replace variables
it: Sostituire le variabili

en: The feed ID.
it: ID del feed.
