Feeds (8.x-3.0-rc2) - en to id translation catalogue (137 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Item
id: Barang

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Priority
id: Prioritas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Categories
id: Kategori

en: Overview
id: Sekilas

en: Logs
id: Catatan

en: Message
id: Pesan

en: No log messages available.
id: Tidak ada pesan log yang tersedia.

en: Weight
id: Bobot

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Update
id: Perbarui

en: Blank
id: Kosong

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: The fully-qualified URL of the feed.
id: URL lengkap dari umpan.

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Created
id: Dibuat

en: Parent item
id: Item induk

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Never
id: Tidak pernah

en: Feed title
id: Judul feed

en: Feed description
id: Deskripsi umpan

en: Log message
id: Pesan log

en: active
id: aktif

en: Items
id: Item

en: Nodes
id: Node

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Delete all
id: Hapus semua

en: State
id: Status

en: Owner
id: Pemilik

en: Directory
id: Direktori

en: View all
id: Lihat Semua

en: Ignore
id: Abaikan

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: Operation
id: Operasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Queued
id: Antri

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Sources
id: Sumber

en: Feed items
id: Item-item umpan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Source
id: Sumber

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: Deleted
id: Terhapus

en: Replace
id: Tiban

en: Topic
id: Topik

en: Site default
id: Bawaan situs

en: Entity
id: Entitas

en: not active
id: tidak aktif

en: Changed
id: Berubah

en: Failed
id: Gagal

en: %title has been deleted.
id: %title telah dihapus.

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Allowed file extensions
id: Ekstensi berkas yang diperbolehkan

en: Read only
id: Baca saja

en: Apply
id: Terapkan

en: Variables
id: Variabel

en: Mapping
id: Pemetaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: @type: added %title.
id: @type: menambahkan %title.

en: Title of the feed item.
id: Judul materi pasokan.

en: Offset
id: Letak

en: Link to file
id: Taut ke berkas

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Bundle
id: Bundel

en: Temporary
id: Sementara

en: Book outline
id: Kerangka buku

en: Add feed
id: Tambah pasokan

en: Filter log messages
id: Filter pesan log

en: You must select something to filter by.
id: Anda harus memilih sesuatu yang ingin disaring

en: New revision
id: Revisi baru

en: Feed ID
id: ID Umpan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Item ID
id: ID butir

en: Last modification date
id: Tanggal modifikasi terakhir

en: Author name
id: Nama penulis

en: Change frequency
id: Ubah frekuensi

en: Delete items
id: Hapus item

en: Filter format
id: Format filter

en: Title of the feed.
id: Judul pasokan.

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
id: Unduhan data dari URL dengan menggunakan pengendali permintaan HTTP Drupal.

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Unlock
id: Membuka

en: %title has been created.
id: %title telah dibuat.

en: %title has been updated.
id: %title telah diperbarui.

en: Bulk update
id: Pemutakhiran masal

en: Select a file from your local system.
id: Pilih sebuah file dari sistem lokal Anda.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Upload directory
id: Direktori unggahan

en: Entity label
id: Label entitas

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
id: Anda yakin akan menghapus pasokan %feed?

en: Reference method
id: Metode referensi

en: With selection
id: Dengan pilihan

en: The actual message of the log entry.
id: Pesan aktual dari entri log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
id: Variabel entri log dalam format serial.

en: Date when the event occurred.
id: Tanggal saat peristiwa terjadi.

en: Replace variables
id: Mengganti variabel
