Feeds (8.x-3.0-rc2) - en to tr translation catalogue (158 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Item
tr: Öğe

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Age
tr: Yaş

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Priority
tr: Öncelik

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Update
tr: Güncelle

en: Blank
tr: Boş

en: Time
tr: Zaman

en: View
tr: Görüntüle

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: The fully-qualified URL of the feed.
tr: Beslemeye ait tam nitelikli URL.

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: User
tr: Kullanıcı

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Your changes have been saved.
tr: Yaptığınız değişiklikler kaydedildi.

en: Feed title
tr: Besleme başlığı

en: Feed description
tr: Besleme(Feed) tanımı

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: active
tr: etkin

en: Items
tr: Öğeler

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Delete all
tr: Hepsini sil

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: Directory
tr: Dizin

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Operation
tr: İşlem

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Queued
tr: Sıraya alınan

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Token
tr: Simge

en: Delimiter
tr: Ayırıcı

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Feed items
tr: Beslemeler

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Source
tr: Kaynak

en: @time ago
tr: @time önce

en: Deleted
tr: Silindi

en: Replace
tr: Değiştir

en: Topic
tr: Konu

en: Site default
tr: Site öntanımlı değeri

en: Entity
tr: Nesne

en: Changed
tr: Değişti

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: %title has been deleted.
tr: %title silindi.

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: Apply
tr: Uygula

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Title of the feed item.
tr: Besleme öğesinin başlığı.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to file
tr: Dosya bağlantısı

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Target
tr: Hedef

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Temporary
tr: Geçici

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: Add feed
tr: Besleme ekle

en: Config
tr: Yapılandırma

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Filter log messages
tr: Günlük iletilerini süz

en: You must select something to filter by.
tr: Süzülecek bir şey seçmeniz gerekiyor.

en: New revision
tr: Yeni sürüm

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: As often as possible
tr: Olabildiğince çabuk

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: Last modification date
tr: Son değişiklik tarihi

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: Delete items
tr: Öğeleri sil

en: Filter format
tr: Süzgeç biçimi

en: Title of the feed.
tr: Besleme başlığı.

en: Allowed roles
tr: İzin verilen roller

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
tr: Drupal'ın HTTP istek işleyicisini kullanarak, bir URL'den veri indirir.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Item URL
tr: Nesne URL

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: No Headers
tr: Başlık Yok

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Upload directory
tr: Karşıya yükleme dizini

en: Entity label
tr: Varlık etiketi

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
tr: %site sitesindeki besleme, "%error" hatası nedeniyle bozulmuş.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
tr: Bu beslemenin yenilenmek üzere kuyruğa alındığı zaman, kuyruğa alınmadıysa 0.

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
tr: RSS, Atom ve RDF beslemeleri için varsayılan ayrıştırıcı.

en: The actual message of the log entry.
tr: Gerçek günlük girdisi iletisi.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
tr: Diziselleştirilmiş biçimde, günlük girdisinin değişkenleri.

en: Date when the event occurred.
tr: Olayın oluştuğu tarih.

en: Replace variables
tr: Değişkenleri değiştir

en: The feed ID.
tr: Besleme kimliği.
