Feeds (8.x-3.0) - en to uk translation catalogue (208 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Value
uk: Значення

en: Item
uk: Елемент

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Age
uk: Вік

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Log
uk: Журнал

en: Explanation or submission guidelines
uk: Пояснення або вказівки щодо введення

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Categories
uk: Категорії

en: Overview
uk: Огляд

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Reset
uk: Скинути

en: Logs
uk: Журнали

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Повідомлення в журналі відсутні.

en: Weight
uk: Вага

en: none
uk: немає

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Book
uk: Книга

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Summary
uk: Резюме

en: Update
uk: Оновити

en: Blank
uk: Порожньо

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Feed URL
uk: URL потоку

en: Updated
uk: Оновлено

en: Rename
uk: Перейменувати

en: The fully-qualified URL of the feed.
uk: Повний URL потоку.

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: User
uk: Користувач

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Imported
uk: Імпортовано

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Parent item
uk: Батьківський пункт

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Never
uk: Ніколи

en: Your changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Feed title
uk: Заголовок потоку

en: Feed description
uk: Опис потоку

en: Filter
uk: Фільтр

en: Log message
uk: Повідомлення журналу

en: active
uk: активне

en: Items
uk: Елементи

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Authored by
uk: Автор

en: Delete all
uk: Видалити все

en: Feed type
uk: Тип потоку

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Owner
uk: Власник

en: Directory
uk: Каталог

en: Timezone handling
uk: Обробка часового пояса

en: View all
uk: Переглянути все

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: Targets
uk: Цілі

en: Basic settings
uk: Основні налаштування

en: Expires
uk: Дійсне до

en: Operation
uk: Дія

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Queued
uk: В черзі

en: Upload file
uk: Відвантажити файл

en: Token
uk: Замінник

en: Delimiter
uk: Роздільник

en: Feeds
uk: Потоки

en: Sources
uk: Джерела

en: Feed items
uk: Елементи потоку

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Source
uk: Джерело

en: @time ago
uk: @time тому

en: Deleted
uk: Видалено

en: Replace
uk: Замінити

en: Topic
uk: Тема

en: Site default
uk: Базове для сайту

en: Entity
uk: Сутність

en: Keep
uk: Залишити

en: not active
uk: не активно

en: Changed
uk: Змінено

en: Failed
uk: Невдало

en: %title has been deleted.
uk: %title було успішно видалено.

en: @type: deleted %title.
uk: @type: %title видалено.

en: Allowed file extensions
uk: Дозволені розширення файлів

en: Site URL
uk: Адреса сайту

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Apply
uk: Застосувати

en: Variables
uk: Змінні

en: @type settings
uk: настроювання @type

en: Subscription
uk: Підписка

en: Mapping
uk: Відповідність

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: @type: updated %title.
uk: @type: %title оновлено.

en: @type: added %title.
uk: @type: додано %title.

en: Title of the feed item.
uk: Заголовок елемента потоку.

en: Offset
uk: Зміщення

en: Link to file
uk: Посилання на файл

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Target
uk: Ціль

en: Bundle
uk: Пакет

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: Book outline
uk: Підшивка книги

en: Add feed
uk: Додати потік

en: Number of entries
uk: Кількість записів

en: Config
uk: Конфіґурація

en: Feed item
uk: Елемент потоку

en: Legend
uk: Легенда

en: Skipped
uk: Пропущено

en: Filter log messages
uk: Фільтрувати записи журналу

en: You must select something to filter by.
uk: Для фільтрування необхідно щось обрати.

en: New revision
uk: Нова редакція

en: Feed ID
uk: ID потоку

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: As often as possible
uk: Якнайчастіше

en: Item ID
uk: ID елементу

en: Last modification date
uk: Дата останньої зміни

en: Author email
uk: Електронна адреса автора

en: Author name
uk: Ім’я автора

en: Published date
uk: Дата публікації

en: Change frequency
uk: Частота зміни

en: Unique
uk: Унікальне

en: Delete items
uk: Видалити елементи

en: The character that delimits fields in the CSV file.
uk: Символ, що відокремлює поля у файлі CSV.

en: Default delimiter
uk: Базовий розділювач

en: Default field delimiter.
uk: Базовий розділювач полів.

en: Filter format
uk: Формат фільтру

en: Title of the feed.
uk: Заголовок потоку.

en: Allowed roles
uk: Дозволені ролі

en: Request timeout
uk: Час очікування запиту

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
uk: Завантажує дані з URL-адреси використовуючи друпалівський обробник запитів HTTP.

en: Entity ID
uk: ID сутності

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Secret
uk: Таємний

en: Not scheduled
uk: Не заплановано

en: Import options
uk: Опції імпорту

en: %title has been created.
uk: %title було успішно створено.

en: %title has been updated.
uk: %title було оновлено.

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Administer Feeds
uk: Адміністрування потоків

en: No Headers
uk: Без заголовків

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
uk: Увімкніть, якщо імпортований CSV-файл не містить рядок із заголовками колонок. Якщо увімкнено, джерела в відповідностях повинні бути названі '0', '1', '2' і т.д.

en: No headers
uk: Без заголовків

en: Requires cron to be configured.
uk: Вимагає налаштованого крону.

en: Download a template
uk: Завантажити шаблон

en: Select a file from your local system.
uk: Оберіть файл у вашій локальній системі.

en: Update existing @entities
uk: Оновлювати наявні сутності @entities

en: Do not update existing @entities
uk: Не оновлювати наявні сутності @entities

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Authorize
uk: Авторизувати

en: Upload directory
uk: Каталог відвантаження

en: Format: %format
uk: Формат: %format

en: Source item
uk: Елемент-джерело

en: Entity label
uk: Мітка сутності

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
uk: Потік з %site схоже пошкоджений через помилку "%error".

en: Replace existing @entities
uk: Замінювати наявні сутності @entities

en: - Select a source -
uk: - Оберіть джерело -

en: - Select a target -
uk: - Оберіть ціль -

en: Allowed schemes
uk: Дозволені схеми

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
uk: Час коли цей потік був поставлений в чергу на оновлення, якщо не в черзі, тоді 0.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити стрічку %feed?

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: With selection
uk: З вибраним

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
uk: Базовий аналізатор для RSS, Atom та RDF-потоків.

en: The actual message of the log entry.
uk: Фактичне повідомлення запису в журналі.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
uk: Змінні запису журналу у серіалізованому форматі.

en: Date when the event occurred.
uk: Дата, коли сталася подія.

en: Replace variables
uk: Замінити змінні

en: Predefined
uk: Попередньо визначено

en: The feed ID.
uk: Ідентифікатор потоку.

en: Entity reference selection settings
uk: Налаштування вибору посилання на сутність

en: Insert new @entities
uk: Додавати нові сутності @entities

en: Do not insert new @entities
uk: Не додавати нові сутності @entities

en: Sitemap XML
uk: XML-мапа сайту

en: Password encryption
uk: Шифрування паролів

en: Default timezone: %zone
uk: Базовий часовий пояс: %zone

en: The user for the log.
uk: Користувач для журналу.
