Field CSS Circle (8.x-1.0) - en to fr translation catalogue (12 entries)

en: Size
fr: Taille

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Fields
fr: Champs

en: Color
fr: Couleur

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Green
fr: Vert

en: About
fr: À propos

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: Big
fr: Grand

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.
