Field CSS Circle (8.x-1.0) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Size
it: Dimensione

en: Default
it: Predefinito

en: Small
it: Piccolo

en: Fields
it: Campi

en: Color
it: Colore

en: Percentage
it: Percentuale

en: Green
it: Verde

en: Orange
it: Arancione

en: About
it: Informazioni

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.
