Field CSS Circle (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (14 entries)

en: Size
pt: Tamanho

en: Default
pt: Padrão

en: Small
pt: Pequeno

en: Fields
pt: Campos

en: Color
pt: Cor

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Green
pt: Verde

en: Orange
pt: Laranja

en: About
pt: Sobre

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O tamanho máximo do campo em caracteres.

en: Big
pt: Grande

en: Display value
pt: Mostrar valor

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: Texto que será mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Esta dica é geralmente um valor de exemplo ou uma breve descrição do formato esperado.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não pode ser maior que @max caracteres.
