Field Group (8.x-3.3) - en to hu translation catalogue (81 entries)

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: None
hu: Nincs

en: Weight
hu: Súly

en: Label
hu: Címke

en: Update
hu: Frissítés

en: Region
hu: Régió

en: ID
hu: Azonosító

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Fields
hu: Mezők

en: Details
hu: Részletek

en: Group name
hu: Csoportnév

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Clone
hu: Klónozás

en: Tab
hu: Fül

en: Default state
hu: Alapértelmezett állapot

en: Collapsible
hu: Összecsukható

en: Slow
hu: Lassú

en: Fast
hu: Gyors

en: Tabs
hu: Fülek

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Data
hu: Adat

en: About
hu: Leírás

en: Element
hu: HTML elem

en: Effect
hu: Hatás

en: Speed
hu: Sebesség

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Add a new group
hu: Egy új csoport hozzáadása

en: Direction
hu: Irány

en: Save and continue
hu: Mentés és folytatás

en: Migration
hu: Költöztetés

en: Create group
hu: Csoport létrehozása

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Field group label
hu: Mezőcsoport címkéje

en: (active tab)
hu: (aktív fül)

en: More Information
hu: További tudnivalók

en: Label element
hu: Címke elem

en: View mode
hu: Nézetmód

en: HTML element
hu: HTML-elem

en: Field group format:
hu: Mezőcsoport formátum:

en: Are you sure you want to delete the group %group?
hu: %group csoport biztosan törölhető?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
hu: %group csoport eltávolítva %type tartalomtípusból.

en: Extra CSS classes
hu: Extra CSS osztályok

en: Blind
hu: Vak

en: Horizontal Tabs
hu: Vízszintes fülek

en: Fieldgroups
hu: Mezőcsoportok

en: New group %label successfully created.
hu: Új %label csoport sikeresen létrehozva.

en: The field name
hu: A mező neve

en: Fieldgroup @group is not cloned since a group already exists with the same name.
hu: @group mezőcsoport nem másolható amíg ugyanolyan neven létezik már egy.

en: Fieldgroup @group cloned successfully.
hu: @group mezőcsoport sikeresen lemásolva.

en: Show label
hu: Címke mutatása

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
hu: Betűket, számokat és aláhúzásjeleket tartalmazó gép által olvasható egyedi név.

en: E.g. name="anchor"
hu: Például name="anchor"

en: E.g. div, section, aside etc.
hu: Például: „div”, „section”, „aside”, stb...

en: A field group
hu: Egy mezőcsoport

en: The fields belonging to the group
hu: A csoporthoz tartozó mezők

en: The parent group of this group
hu: A csoport egy szülőcsoportja

en: The weight of the group
hu: A csoport súlya

en: show the label
hu: címke mutatása

en: html attributes for the element
hu: az elem HTML attribútumai

en: effect on the element
hu: hatás az elemen

en: speed of the effect
hu: a hatás sebessége

en: default state for the tab
hu: a fül alapértelmezett állapota

en: Direction of the tabs
hu: A fülek iránya

en: Classes of the fieldgroup
hu: A mezőcsoport osztályai

en: Html id of the fieldgroup
hu: A mezőcsoport HTML „id”-ja

en: Id: @id
hu: Azonosító: @id

en: Effect : @effect
hu: Hatás: @effect

en: Mark as required
hu: Megjelölés kötelezőként

en: Description : @description
hu: Leírás: @description

en: Element: @element
hu: Elem: @element

en: Label element: @element
hu: Címke elem: @element

en: Attributes: @attributes
hu: Attribútumok: @attributes

en: Direction: @direction
hu: Irány: @direction
