Field Group Label (8.x-1.0-rc2) - en to hu translation catalogue (11 entries)

en: Fields
hu: Mezők

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: About
hu: Leírás

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
hu: A beviteli mezőben annak kitöltéséig megjelenő szöveg. Egy példa érték vagy rövid leírás tájékoztatja a felhasználót az elvárt formátumról.

en: Placeholder: @placeholder
hu: Helykitöltő: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: Textfield size: @size
hu: Szövegmező mérete: @size
