Field Group Layout (2.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (22 entries)

en: Default
fr: Par défaut

en: Select a layout
fr: Sélectionner une mise en page

en: Fields
fr: Champs

en: Layouts
fr: Mises en page

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: The field name
fr: Le nom du champ

en: Mark group as required if it contains required fields.
fr: Marquer le groupe comme requis s'il contient des champs requis.

en: Field group settings on entity view
fr: Paramètres de Field group à l'affichage d'une entité

en: A field group
fr: Un groupe de champs

en: The fields belonging to the group
fr: Les champs du groupe

en: The parent group of this group
fr: Le groupe parent de ce groupe

en: The weight of the group
fr: Le poids du groupe

en: The formatter of the group
fr: Le formateur du groupe

en: Field group settings on entity form
fr: Paramètres du groupe de champs sur le formulaire de l'entité

en: Mark for required fields
fr: Marque pour les champs requis

en: Display element open by default.
fr: Afficher l'élément ouvert par défaut.

en: Mark as required
fr: Marquer comme requis

en: Default state open
fr: État ouvert par défaut

en: Default state closed
fr: État fermé par défaut

en: The region of this group
fr: La région de ce groupe

en: Description of the element
fr: Description de l'élément

en: Readable name of the group
fr: Nom affiché du groupe
