Field help helper (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (9 entries)

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Other
pt: Outro

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Etiquetas de HTML permitidas: @tags

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Saved %label configuration.
pt: Guardar configuração de %label.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.
