Field Operations (8.x-2.0) - en to pt translation catalogue (6 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Used in
pt: Utilizado em

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)
