Field Timer (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (115 entries)

en: Type
uk: Тип

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Background
uk: Тло

en: Format
uk: Формат

en: Region
uk: Область

en: Theme
uk: Тема

en: Layout
uk: Макет

en: Fields
uk: Поля

en: Timer
uk: Таймер

en: Arabic
uk: Арабська

en: English
uk: Англійська

en: French
uk: Французька

en: Italian
uk: Італійська

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Japanese
uk: Японська

en: Korean
uk: Корейська

en: Granularity
uk: Точність

en: Red
uk: Червоний

en: Fade
uk: Згасання

en: County
uk: Графство

en: Gray
uk: Сірий

en: Countdown
uk: Зворотний відлік

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: Auto
uk: Авто

en: Animation
uk: Анімація

en: Black
uk: Чорний

en: Bulgarian
uk: Болгарська

en: Croatian
uk: Хорватська

en: Czech
uk: Чеська

en: Danish
uk: Датська

en: Dutch
uk: Голландська

en: Finnish
uk: Фінська

en: German
uk: Німецька

en: Greek
uk: Грецька

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hungarian
uk: Угорська

en: Indonesian
uk: Індонезійська

en: Polish
uk: Польська

en: Romanian
uk: Румунська

en: Russian
uk: Російська ( мова країни терориста )

en: Slovak
uk: Словацька

en: Swedish
uk: Шведська

en: Turkish
uk: Турецька

en: Lithuanian
uk: Литовська

en: Speed
uk: Швидкість

en: Catalan
uk: Каталанська

en: Bosnian
uk: Боснійська

en: Welsh
uk: Валлійська

en: Estonian
uk: Естонська

en: Galician
uk: Галісійська

en: Gujarati
uk: Ґуджаратська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Icelandic
uk: Ісландська

en: Kannada
uk: Каннада

en: Latvian
uk: Латиська

en: Macedonian
uk: Македонська

en: Malayalam
uk: Малаялам

en: Burmese
uk: Бірманська

en: Slovenian
uk: Словенська

en: Albanian
uk: Албанська

en: Serbian
uk: Сербська

en: Thai
uk: Тайська

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Urdu
uk: Урду

en: Uzbek
uk: Узбецька

en: Vietnamese
uk: В'єтнамська

en: Scroll
uk: Прокручувати з сайтом

en: Faroese
uk: Фарерська

en: Type: @type
uk: Тип: @type

en: Speed: @speed
uk: Швидкість: @speed

en: Display hours
uk: Відображати години

en: Display minutes
uk: Відображати хвилини

en: Display seconds
uk: Відображати секунди

en: Format: %format
uk: Формат: %format

en: Theme: @theme
uk: Тема: @theme

en: Theme: %theme
uk: Тема: %theme

en: Region: %regional
uk: Область: %regional

en: Layout: %layout
uk: Макет: %layout

en: Compact: %compact
uk: Скорочена: %compact

en: Time separator: %timeSeparator
uk: Роздільник: %timeSeparator

en: Data from this field will be added to css property 'background'.
uk: Дані з цього поля будуть додані до CSS-властивості background.

en: Add reflection
uk: Додати відбиток

en: Reflection opacity
uk: Прозорість відбитку

en: Float value between 0 and 1.
uk: Десяткове значення між 0 та 1.

en: Display in compact format
uk: Відображати в скороченому форматі

en: Time separator
uk: Роздільник годин, хвилин, секунд

en: Bengali/Bangla
uk: Бенгалі/Бангладеш

en: Chinese/Simplified
uk: Китайська/Спрощена

en: Chinese/Traditional
uk: Китайська/Традиційна

en: Farsi/Persian
uk: Фарсі/Перська

en: Malaysian
uk: Малазійська

en: Norvegian
uk: Норвезька

en: Portuguese/Brazilian
uk: Португальська/Бразилія

en: Display days: %display_days
uk: Відображати дні: %display_days

en: Maximum count of days: %max_count_of_days
uk: Максимальна кількість днів: %max_count_of_days

en: Display hours: %display_hours
uk: Відображати хвилини: %display_hours

en: Display minutes: %display_minutes
uk: Відображати хвилини: %display_minutes

en: Display seconds: %display_seconds
uk: Відображати секунди: %display_seconds

en: Display days
uk: Відображати дні

en: Max count of days
uk: Максимальна кількість днів

en: Pad with zeroes: %padZeroes
uk: Виводити нулі: %padZeroes

en: Pad with zeroes
uk: Виводити нулі

en: Granularity: %significant
uk: Точність: %significant

en: Provides a datetime field formatter to display the field as timer or countdown.
uk: Надає форматтер для поля типу дата та час для відображення таймера або зворотного відліку часу.

en: See <a href=":url" target="_blank">documentation</a> for this parameter.
uk: Див. <a href=":url" target="_blank">документацію</a> для цього параметру.

en: Animation: @animation
uk: Анімація: @animation

en: Background: @css
uk: Тло: @css

en: Reflection: @state
uk: Відбиток: @state

en: Reflection opacity: @opacity
uk: Прозорість відбитку: @opacity

en: Switch timer/countdown automatically or disable it.
uk: Автоматично перемикати таймер або відлік зворотного часу або вимкнути таку поведінку.

en: Text timer or countdown
uk: Текстовий таймер або відлік зворотнього часу
