Field tools (8.x-1.0-alpha1) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Development
de: Entwicklung

en: Type
de: Typ

en: Help text
de: Hilfetext

en: Import
de: Importieren

en: Label
de: Beschriftung

en: Field name
de: Feldname

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Clone
de: Duplizieren

en: Save settings
de: Einstellungen speichern

en: %type settings
de: Einstellungen für %type

en: Locked
de: Gesperrt

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
de: Eine Hilfestellung, die dem Benutzer unter diesem Feld im Eingabeformular angezeigt wird.<br />Zulässige HTML-Tags: @tags

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: export
de: Exportieren

en: Instances
de: Instanzen

en: Export code
de: Export-Code

en: The field %field is locked and cannot be edited.
de: Das Feld %field ist gesperrt und kann nicht bearbeitet werden.

en: Required field
de: Pflichtfeld

en: Field code
de: Feldcode

en: Target bundles
de: Zielsubtypen

en: Target entity type
de: Ziel-Entitätstyp
