Field tools (8.x-1.0-alpha10) - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Label
pt: Etiqueta

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Clone
pt: Clonar

en: Filters
pt: Filtros

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Etiquetas de HTML permitidas: @tags

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: Required field
pt: Campo necessário

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino
