Field tools (8.x-1.0-alpha13) - en to tr translation catalogue (24 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Development
tr: Geliştirme

en: Type
tr: Tip

en: all
tr: hepsi

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Field name
tr: Alan adı

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Clone
tr: Kopya

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: %type settings
tr: %type ayarları

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Düzenleme formunda bu alanın altında kullanıcıya sunulacak yönergeler.<br />İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Instances
tr: Örnekler

en: References
tr: Başvurular

en: The field %field is locked and cannot be edited.
tr: %field alanı kilitlidir ve değiştirilemez.

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi
