Field tools (8.x-1.0-alpha8) - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Type
ro: Tip

en: Reset
ro: Resetează

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Label
ro: Etichetă

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Tools
ro: Instrumente

en: Clone
ro: Clonare

en: Filters
ro: Filtre

en: Save settings
ro: Salvare opțiuni

en: %type settings
ro: Configurări %type

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ro: Instrucțiuni care vor fi prezentate utilizatorului sub câmp în formular.<br />Marcaje HTML permise: @tags

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ro: Câmpul %field este blocat și nu poate fi editat.

en: Required field
ro: Câmp obligatoriu

en: Target entity type
ro: Tipul de entitate vizat
