Field tools (8.x-1.0-alpha13) - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Development
it: Sviluppo

en: Type
it: Tipo

en: all
it: tutto

en: Reset
it: Ripristina

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Import
it: Importa

en: Label
it: Etichetta

en: Field name
it: Nome del campo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Tools
it: Strumenti

en: Clone
it: Clona

en: Filters
it: Filtri

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: %type settings
it: Impostazioni %type

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
it: Istruzioni da presentare all'utente sotto questo campo nella maschera di modifica.<br />Tag HTML consentiti: @tags

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: The field %field is locked and cannot be edited.
it: Il campo %field è bloccato e non può essere modificato.

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target
