Field tools (8.x-1.0-alpha13) - en to uk translation catalogue (31 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Development
uk: Розробка

en: Type
uk: Тип

en: all
uk: все

en: Reset
uk: Скинути

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Import
uk: Імпортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Field name
uk: Назва поля

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Tools
uk: Інструменти

en: Clone
uk: Клонувати

en: Filters
uk: Фільтри

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: %type settings
uk: Налаштування %type

en: Graph
uk: Графік

en: Apply filter
uk: Застосувати фільтр

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Вказівки, що будуть показані користувачеві під цим полем на формі редагування. <br />Дозволені HTML-теги: @tags

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Instances
uk: Екземпляри

en: References
uk: Посилання

en: The field %field is locked and cannot be edited.
uk: Поле %field заблоковане і не може бути відредаговано.

en: Required field
uk: Обов’язкове поле

en: Target bundles
uk: Цільові пакети

en: Fields to clone
uk: Поля для клонування

en: Clone fields
uk: Клонувати поля

en: Multiple items
uk: Кілька елементів

en: Target entity type
uk: Тип цільової сутності

en: (current)
uk: (поточний)
