Field Updater Service (1.0.0-beta1) - en to de translation catalogue (26 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Label
de: Beschriftung

en: Save
de: Speichern

en: True
de: Wahr

en: False
de: Falsch

en: Fields
de: Felder

en: Target type
de: Zieltyp

en: Source field
de: Ursprungsfeld

en: Mapping
de: Zuordnung

en: Machine name
de: Systemname

en: Field mapping
de: Feld-Zuordnungen

en: - Select -
de: - Auswählen -

en: Target
de: Ziel

en: Entity type
de: Entitätstyp

en: Bundle
de: Subtyp

en: Machine-readable name
de: Systemname

en: Target field
de: Zielfeld

en: Bundle ID
de: Subtyp-ID

en: Edit @label
de: @label bearbeiten

en: Processed @count entities.
de: @count Entitäten verarbeitet.

en: Target bundles
de: Zielsubtypen

en: Custom value
de: Benutzerdefinierter Wert

en: Mappings @label
de: Zuordnungen: @label

en: Save and add mappings
de: Zuordnungen speichern und hinzufügen
