Field Validation (3.0.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (111 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Cancel
ru: Отмена

en: Version
ru: Версия

en: Edit
ru: Редактировать

en: Message
ru: Сообщение

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Add
ru: Добавить

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Year
ru: Год

en: Field name
ru: Имя поля

en: Fields
ru: Поля

en: Month
ru: Месяц

en: Phone
ru: Телефон

en: Group name
ru: Название группы

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Poland
ru: Польша

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Week
ru: Неделя

en: Day
ru: День

en: External
ru: Внешний

en: Operator
ru: Оператор

en: Equals
ru: Равно

en: Integer
ru: Целое число

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Add rule
ru: Добавить правило

en: Condition
ru: Условие

en: Delete rule
ru: Удалить правило

en: Belgium
ru: Бельгия

en: China
ru: Китай

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: France
ru: Франция

en: Greece
ru: Греция

en: India
ru: Индия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Panama
ru: Панама

en: Russia
ru: Россия

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: Spain
ru: Испания

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Token
ru: Токен

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минута

en: Entity
ru: Сущность

en: Empty
ru: Пусто

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Max
ru: Макс

en: Plugin
ru: Плагин

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: Formats
ru: Форматы

en: Date range
ru: Диапазон дат

en: Global
ru: Глобальный

en: Edit rule
ru: Редактирование правила

en: Data
ru: Данные

en: regex
ru: регулярное выражение

en: Column
ru: Колонка

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Step
ru: Шаг

en: Error message
ru: Сообщение об ошибке

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Rule
ru: Правило

en: Minimum number of words
ru: Минимальное количество слов

en: Bundle
ru: Набор

en: Expression
ru: Выражение

en: Tip
ru: Примечание

en: Minimum value
ru: Минимальное значение

en: Maximum value
ru: Максимальное значение

en: Per user
ru: По пользователям

en: Numeric
ru: Числовая

en: Callback
ru: Обратный вызов

en: Min
ru: Мин

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Rule set name
ru: Имя набора правил

en: Unique
ru: Уникальный

en: length
ru: длина

en: Rule name
ru: Название правила

en: Internal path
ru: Внутренний путь

en: (Key) value
ru: (Ключ) значение

en: Specify illegal words, seperated by commas. Make sure to escape reserved regex characters with an escape (\) character.
ru: Определите недопустимые слова, разделяя запятой. Избегайте regex знаков используя знак (\) .

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Number of words
ru: Количество слов

en: Entity bundle
ru: Подтип сущности

en: Field Validation
ru: Проверка полей

en: Verifies that all values are unique in current entity or bundle.
ru: Проверяет все значения на уникальность в пределах текущей сущности или наборе.

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
ru: Проверяет слова из ввода пользователя на отсутствие в черном списке.

en: Equal values on multiple fields
ru: Равенство нескольких полей

en: Verifies that all specified fields contain equal values.
ru: Проверяет все указанные поля на равенство значений.

en: Match against a field
ru: Соответствие заданному полю

en: Validate that user-entered data matches against a field, for example must match user's realname.
ru: Проверяет соответствие ввёденных данных заданному полю, например имени пользователя.

en: Must be empty
ru: Должно быть пусто

en: Verifies that a specified textfield remains empty - Recommended use case: used as an anti-spam measure by hiding the element with CSS.
ru: Проверяет, что выбранное текстовое поле остаётся пустым - Рекомендованный метод использования: как антиспам-мера для скрытия элемента при помощи CSS.

en: Require at least one of several fields
ru: Требуется минимум одно из нескольких полей

en: Plain text (disallow tags)
ru: Простой текст (теги запрещены)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
ru: Проверяет введенные пользователем данные на отсутствие HTML тегов.

en: Specific value(s)
ru: Заданное значение(я)

en: Verifies the number of words of user-entered values, with the option to specify minimum and maximum number of words.
ru: Проверяет введённое пользователем количество слов с опциональным заданием минимального и максимального количества.

en: Verifies that user-entered data is a valid url.
ru: Проверяет введённые пользователем данные на соответствие адресу URL

en: Strip tags
ru: Удалить теги
