Field Validation (3.0.0-beta4) - en to fr translation catalogue (97 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: Schemes
fr: Schémas

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Add
fr: Ajouter

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Year
fr: Année

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: Month
fr: Mois

en: Phone
fr: Téléphone

en: Group name
fr: Nom du groupe

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Week
fr: Semaine

en: Day
fr: Jour

en: External
fr: Externe

en: Operator
fr: Opérateur

en: Equals
fr: Egale

en: Integer
fr: Entier

en: Pattern
fr: Motif

en: Add rule
fr: Ajouter une règle

en: Delete rule
fr: Supprimer la règle

en: Belgium
fr: Belgique

en: China
fr: Chine

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Greece
fr: Grèce

en: India
fr: Inde

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Russia
fr: Russie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Hour
fr: Heure

en: Entity
fr: Entité

en: Empty
fr: Vide

en: Greater than
fr: Supérieur

en: Less than
fr: Inférieur

en: Max
fr: Maximum

en: Reverse
fr: Inversé

en: Date range
fr: Intervalle de dates

en: Edit rule
fr: Modifier une règle

en: Data
fr: Données

en: Column
fr: Colonne

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Step
fr: Étape

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rule
fr: Règle

en: Minimum number of words
fr: Nombre minimum de mots

en: Bundle
fr: Type

en: Tip
fr: Astuce

en: Minimum value
fr: Valeur minimum

en: Maximum value
fr: Valeur maximale

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: Internal
fr: Interne

en: Numeric
fr: Numérique

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Minimum date
fr: Date minimum

en: Maximum date
fr: Date maximum

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Rule set name
fr: Nom du groupement de règles

en: length
fr: longueur

en: Rule name
fr: Nom de la règle

en: Internal path
fr: Chemin interne

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: (Key) value
fr: (Clé) valeur

en: Specify illegal words, seperated by commas. Make sure to escape reserved regex characters with an escape (\) character.
fr: Préciser les mots interdits, séparés par des virgules. Assurez-vous d'échapper les caractères d'expression régulière par un caractère d'échappement (\).

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Number of words
fr: Nombre de mots

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: Maximum number of words
fr: Nombre maximum de mots

en: -Select-
fr: -Sélectionner-

en: Must be empty
fr: Doit être vide

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
fr[0]: Vous devez sélectionner au moins %limit choix.
fr[1]: Vous devez sélectionner au moins %limit choix.

en: You must select at most %limit choice. | You must select at most %limit choices.
fr[0]: Vous devez sélectionner au plus %limit choix.
fr[1]: Vous devez sélectionner au plus %limit choix.

[ctx: Validation]
en: Country
fr: Pays

en: Length.
fr: Longueur.

en: Strip tags
fr: Retirer les balises

[ctx: Validation]
en: Currency
fr: Devise
