Field validation (8.x-1.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (30 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Edit
uk: Редагувати

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Fields
uk: Поля

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Delete rule
uk: Видалити правило

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Edit rule
uk: Редагувати правило

en: Validation
uk: Перевірка

en: Column
uk: Колонка

en: Save rule
uk: Зберегти правило

en: Validator
uk: Критерій перевірки

en: Overwrite
uk: Перезаписати

en: Rule name
uk: Назва правила

en: No validation rules available.
uk: Правила перевірки недоступні.

en: Custom error message
uk: Власне повідомлення про помилку

en: Are you sure you want to delete the rule %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити правило %name?

en: Add a validation rule
uk: Додати правило перевірки

en: Add validation
uk: Додати перевірку

en: Field Validation
uk: Перевірка полів

en: Add validation rules to fields.
uk: Додати правила перевірки до полів.

en: A column defined in the hook_field_schema() of this field.
uk: Стовпець, визначений у hook_field_schema() цього поля.

en: Overwrite rule
uk: Переписати правило

en: Choose a column
uk: Оберіть стовпець

en: Field Validation UI
uk: Інтерфейс перевірки поля

en: UI for Field Validation.
uk: Користувацький інтерфейс модуля Перевірка поля.

en: Verifies that user-entered data is a valid email address.
uk: Перевіряє, що введені користувачем дані є належною електронною адресою.
