Field Validation (8.x-1.0-beta3) - en to hi translation catalogue (55 entries)

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Country
hi: देश

en: Weight
hi: मान

en: Name
hi: नाम

en: Add
hi: जोड़ें

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Year
hi: वर्ष

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Month
hi: माह

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Chile
hi: चिली

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Day
hi: दिन

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: Pattern
hi: नमूना

en: IP
hi: अंतरजाल संलेख

en: Add rule
hi: नियम जोडें

en: Delete rule
hi: नियम मिटावें

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: France
hi: फ्रांस

en: Greece
hi: यूनान

en: India
hi: भारत

en: Italy
hi: इटली

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Panama
hi: पनामा

en: Russia
hi: रूस

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Entity
hi: इकाई

en: Max
hi: अधिकतम

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Edit rule
hi: नियम बदलें

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Minimum number of words
hi: शब्दों की न्यूनतम संख्या

en: Bundle
hi: पोटली

en: Numeric
hi: संख्यकिक

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन
