Field Validation (8.x-1.0-beta4) - en to ja translation catalogue (78 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Edit
ja: 編集

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Add
ja: 追加

en: Email
ja: メール

en: Year
ja: 年

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Month
ja: 月

en: Phone
ja: 電話番号

en: Group name
ja: グループ名

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Poland
ja: ポーランド

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Integer
ja: 整数

en: Pattern
ja: パターン

en: Add rule
ja: ルールの追加

en: Delete rule
ja: ルールの削除

en: Belgium
ja: ベルギー

en: China
ja: 中国

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Czech Republic
ja: チェコ

en: Denmark
ja: デンマーク

en: France
ja: フランス

en: Greece
ja: ギリシャ

en: India
ja: インド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Panama
ja: パナマ

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Spain
ja: スペイン

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Entity
ja: エンティティ

en: Max
ja: 最大

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Global
ja: グローバル

en: Edit rule
ja: ルールの編集

en: Data
ja: データ

en: regex
ja: 正規表現

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Step
ja: ステップ

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Rule
ja: ルール

en: Minimum number of words
ja: 最少の単語数

en: Bundle
ja: バンドル

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Numeric
ja: 数値

en: Min
ja: 最小

en: Rule set name
ja: ルールセット名

en: Unique
ja: ユニーク

en: Rule name
ja: ルール名

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Maximum number of words
ja: 言葉の最大数

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
ja: ユーザーが入力したデータに指定された不適切な単語を何も含まないか検証します。

en: Must be empty
ja: 空欄でなければなりません

en: Plain text (disallow tags)
ja: プレーンテキスト(タグ不許可)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
ja: ユーザーが入力したデータがHTMLタグを含まないか検証します。

en: Strip tags
ja: タグを除く
