Field Validation (8.x-1.0) - en to nl translation catalogue (85 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Value
nl: Waarde

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Edit
nl: Bewerken

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Field
nl: Veld

en: Add
nl: Toevoegen

en: Email
nl: E-mail

en: Year
nl: Jaar

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Fields
nl: Velden

en: Month
nl: Maand

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Group name
nl: Groepsnaam

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Chile
nl: Chili

en: Poland
nl: Polen

en: Day
nl: Dag

en: External
nl: Extern

en: Equals
nl: Is gelijk aan

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Pattern
nl: Patroon

en: Add rule
nl: Regel toevoegen

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Delete rule
nl: Regel verwijderen

en: Belgium
nl: België

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Denmark
nl: Denemarken

en: France
nl: Frankrijk

en: Greece
nl: Griekenland

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Russia
nl: Rusland

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: Spain
nl: Spanje

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Entity
nl: Entiteit

en: Empty
nl: Leeg

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: Max
nl: Maximaal

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Date range
nl: Datumbereik

en: Global
nl: Algemeen

en: Edit rule
nl: Regel bewerken

en: Data
nl: Gegevens

en: Column
nl: Kolom

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Step
nl: Stap

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Rule
nl: Regel

en: Minimum number of words
nl: Minimum aantal woorden

en: Bundle
nl: Bundel

en: Minimum value
nl: Minimale waarde

en: Maximum value
nl: Maximale waarde

en: Per user
nl: Per gebruiker

en: Internal
nl: Interne

en: Numeric
nl: Numeriek

en: Min
nl: Minimaal

en: Minimum date
nl: Minimumdatum

en: Maximum date
nl: Maximumdatum

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Unique
nl: Uniek

en: Rule name
nl: Regel naam

en: Internal path
nl: Intern pad

en: (Key) value
nl: (Key)-waarde

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Entity bundle
nl: Entiteitsbundel

en: Maximum number of words
nl: Maximaal aantal woorden.

en: External URL
nl: Externe URL

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
nl: Verifieert dat de ingevoerde waarde geen van de verboden woorden bevat.

en: Must be empty
nl: Moet leeg zijn

en: Plain text (disallow tags)
nl: Platte tekst (geen tags toestaan)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
nl: Verifieert dat de ingevulde waarde geen HTML-tags bevat.

en: Specific value(s)
nl: Specifieke waarde(n)

en: Netherland
nl: Nederland
