Field Validation (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (75 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Edit
pt: Editar

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Add
pt: Adicionar

en: Year
pt: Ano

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Month
pt: Mês

en: Phone
pt: Telefone

en: Group name
pt: O nome do grupo

en: Brazil
pt: Brasil

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Week
pt: Semana

en: Day
pt: Dia

en: External
pt: Externo

en: Operator
pt: Operador

en: Equals
pt: Igual a

en: Integer
pt: Inteiro

en: Pattern
pt: Padrão

en: Add rule
pt: Adicionar uma regra

en: Condition
pt: Condição

en: Delete rule
pt: Eliminar regra

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: France
pt: França

en: Greece
pt: Grécia

en: India
pt: Índia

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Russia
pt: Rússia

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Entity
pt: Entidade

en: Empty
pt: Vazio

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Max
pt: Máximo

en: Reverse
pt: Inverso

en: Date range
pt: Intervalo das datas

en: Edit rule
pt: Editar regra

en: Data
pt: Dados

en: Column
pt: Coluna

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Step
pt: Passo

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rule
pt: Regra

en: Minimum number of words
pt: Número mínimo de palavras

en: Bundle
pt: Pacote

en: Per user
pt: Por utilizador

en: Internal
pt: Interno

en: Numeric
pt: Numérico

en: Unique
pt: Único

en: Rule name
pt: Nome da Regra

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Entity bundle
pt: Pacote de entidades

en: Greater or equal
pt: Maior ou igual

en: Pattern(regex lite).
pt: Padrão(regex lite).

en: Specific value(s).
pt: Valor(es) específico(s).

en: Only for published entities
pt: Apenas para entidades publicadas
