Field Validation (8.x-1.1) - en to uk translation catalogue (112 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Value
uk: Значення

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Edit
uk: Редагувати

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Add
uk: Додати

en: URL
uk: URL-адреса

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Year
uk: Рік

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: Month
uk: Місяць

en: Phone
uk: Телефон

en: Group name
uk: Назва групи

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Poland
uk: Польща

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: External
uk: Зовнішнє

en: Operator
uk: Оператор

en: Equals
uk: Дорівнює

en: Integer
uk: Ціле число

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Condition
uk: Умова

en: Delete rule
uk: Видалити правило

en: Belgium
uk: Бельгія

en: China
uk: Китай

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: France
uk: Франція

en: Greece
uk: Греція

en: India
uk: Індія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Panama
uk: Панама

en: Russia
uk: Московія

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Entity
uk: Сутність

en: Empty
uk: Порожньо

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Max
uk: Мах

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Reverse
uk: Обернено

en: Date range
uk: Період часу

en: Global
uk: Глобальне

en: Edit rule
uk: Редагувати правило

en: Data
uk: Дані

en: regex
uk: регулярний вираз

en: Column
uk: Колонка

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Step
uk: Крок

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Rule
uk: Правило

en: Minimum number of words
uk: Мінімальна кількість слів

en: Bundle
uk: Пакет

en: Tip
uk: Підказка

en: Minimum value
uk: Мінімальне значення

en: Maximum value
uk: Максимальне значення

en: Per user
uk: По користувачах

en: Internal
uk: Внутрішнє

en: Numeric
uk: Числовий

en: Min
uk: Мін

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Unique
uk: Унікальне

en: length
uk: довжина

en: Rule name
uk: Назва правила

en: Internal path
uk: Внутрішній шлях

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: Number of words
uk: Кількість слів

en: Entity bundle
uk: Пакет сутності

en: Maximum number of words
uk: Максимальна кількість слів

en: Field Validation
uk: Перевірка полів

en: External URL
uk: Зовнішній URL

en: Verifies that all values are unique in current entity or bundle.
uk: Перевіряє на унікальність всі значення в поточній сутності або пакеті.

en: Trim
uk: Обрізати

en: Validates that user-entered data doesn't contain any of the specified illegal words.
uk: Перевіряє введені користувачем слова на вміст одного з зазначених заборонених слів.

en: Equal values on multiple fields
uk: Рівність значень кількох полів

en: Verifies that all specified fields contain equal values.
uk: Перевіряє, що всі зазначені поля містять однакові значення.

en: Match against a field
uk: Відповідність полю

en: Validate that user-entered data matches against a field, for example must match user's realname.
uk: Перевіряє відповідність введених користувачем значень з полем, наприклад збіг імені користувача.

en: Must be empty
uk: Має бути порожнім

en: Verifies that a specified textfield remains empty - Recommended use case: used as an anti-spam measure by hiding the element with CSS.
uk: Перевіряє, що вказане текстове поле залишиться порожнім = Рекомендований спосіб використання: антиспам-перевірки, що приховують елемент з цим CSS.

en: Require at least one of several fields
uk: Вимагати принаймні одне з кількох полів

en: Plain text (disallow tags)
uk: Простий текст (теги заборонені)

en: Verifies that user-entered data doesn't contain HTML tags.
uk: Перевіряє, що введене значення не містить теги HTML.

en: Specific value(s)
uk: Вказані значення

en: Verifies the number of words of user-entered values, with the option to specify minimum and maximum number of words.
uk: Перевіряє кількість введених користувачем слів, з опцією, що вказує мінімальну та максимальну кількість слів.

en: Verifies that user-entered data is a valid url.
uk: Перевіряє, що введені користувачем дані є належним url.

en: Add Rule
uk: Додати правило

en: US & Canada
uk: США та Канада

en: Great Britain - United Kingdom
uk: Велика Британія - Сполучене Королівство

en: Poland - mobiles only
uk: Польща - лише мобільні

en: Netherland
uk: Нідерланди

en: The Philippines
uk: Філіпіни
