FieldMask (8.0.0-beta4) - en to nl translation catalogue (27 entries)

en: Currency
nl: Valuta

en: Date
nl: Datum

en: - None -
nl: - Geen -

en: Email
nl: E-mail

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Uppercase
nl: Hoofdletter

en: ZIP Code
nl: Postcode

en: About
nl: Over

en: IP address
nl: IP-adres

en: Lowercase
nl: Kleine letter

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Other...
nl: Andere...

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Placeholder: @placeholder
nl: Plaatshouder: @placeholder

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: Textfield size: @size
nl: Tekstveldgrootte: @size

en: An <a href=":href">inputmask</a> helps the user with the element by ensuring a predefined format.
nl: Een <a href=":href">invoermasker</a> zorgt dat de gebruiker gegevens invult in een voorgedefinieerd formaat.

en: Input masks
nl: Invoermasker

en: Custom…
nl: Aangepast…

en: Enter input mask…
nl: Vul invoermasker in…

en: License plate
nl: Kentekenplaat

en: MAC address
nl: MAC-adres
