FieldMask (8.0.0-beta4) - en to id translation catalogue (15 entries)

en: Currency
id: Mata uang

en: Date
id: Tanggal

en: - None -
id: - Tiada -

en: Phone
id: Telepon

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Percentage
id: Persentase

en: Decimal
id: Desimal

en: About
id: Tentang

en: IP address
id: Alamat IP

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Text value
id: Isi teks

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: Textfield size: @size
id: Ukuran field teks: @size
