File Compressor field (2.2.0) - en to pt translation catalogue (13 entries)

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Settings
pt: Definições

en: Fields
pt: Campos

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Usage
pt: Utilização

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: About
pt: Sobre

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Bundle
pt: Pacote

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
pt: Este campo guarda o ID de um ficheiro como um número inteiro.

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os ficheiros finais deverão ser armazenados. O armazenamento de ficheiros privados provoca uma sobrecarga significativamente maior do que ficheiros públicos, mas permite restrições de acesso a ficheiros neste campo.
