File Management (8.x-2.0) - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Name
fr: Nom

en: Back
fr: Précédent

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Filter
fr: Filtrer

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Media
fr: Média

en: Owner
fr: Propriétaire

en: New file
fr: Nouveau champ "fichier"

en: Sort by
fr: Trier par

en: Entity
fr: Entité

en: Changed
fr: Modifié

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Edit file
fr: Modifier le fichier

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: View file
fr: Voir le fichier

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Master
fr: Principal

en: New path
fr: Nouveau chemin

en: Yes.
fr: Oui.

en: Delete any files
fr: Supprimer n'importe quel fichier

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: File URI
fr: URI du fichier

en: Allowed types: @extensions.
fr: Types autorisés : @extensions.

en: Provides links to perform entity operations.
fr: Fournit des liens pour effectuer des opérations sur les entités.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: File MIME Type
fr: Type MIME du fichier
