File Management (8.x-2.0) - en to pt translation catalogue (52 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Use count
pt: Usar contador

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Files
pt: Arquivos

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Filter
pt: Filtrar

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Media
pt: Mídia

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Entity
pt: Entidade

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Used in
pt: Usado em

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de envio

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: View file
pt: Ver arquivo

en: Operations links
pt: Links de operações

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Yes.
pt: Sim.

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: File URI
pt: URI do arquivo

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions.

en: Provides links to perform entity operations.
pt: Fornece links para executar operações da entidade.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: File MIME Type
pt: Tipo MIME do arquivo
