File Management (8.x-2.0) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Guardar

en: View
pt: Mostrar

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Files
pt: Ficheiros

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Filter
pt: Filtro

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Owner
pt: Proprietário

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Entity
pt: Entidade

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Operations links
pt: Ligações de operações

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Master
pt: Principal

en: Registering module
pt: A registar o módulo

en: File usage
pt: Uso de ficheiro

en: File URI
pt: URI do ficheiro

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions

en: Provides links to perform entity operations.
pt: Fornece ligações para realizar operações de entidade.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerir ficheiros.

en: Files overview
pt: Resumo de ficheiros

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de utilização de ficheiro para {{ arguments.fid }}

en: File MIME Type
pt: Tipo de ficheiro MIME
