Filebrowser (3.1.1) - en to id translation catalogue (31 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Size
id: Ukuran

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Icon
id: Ikon

en: Upload
id: Unggah

en: Created
id: Dibuat

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Create
id: Buat

en: File size
id: Ukuran berkas

en: Select all
id: Pilih semua

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Close
id: Tutup

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Machine readable name
id: Nama yang bisa dibaca mesin

en: Please wait...
id: Mohon tunggu...

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Default sort
id: Urutan baku

en: Mime type
id: Tipe Mime

en: Default sort order
id: Dasar pengurutan baku

en: The file could not be uploaded.
id: Berkas tidak bisa diunggah.

en: The file upload failed. %upload
id: Unggah berkas gagal. %upload

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Automatic width
id: Lebar otomatis

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
id: Direktori unggahan %directory untuk bidang file %name tidak dapat dibuat atau tidak dapat diakses. Berkas yang baru diunggah tidak dapat disimpan di direktori ini sebagai konsekuensinya, dan unggahan dibatalkan.
