Filebrowser (8.x-2.0-rc8) - en to pt translation catalogue (36 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Size
pt: Tamanho

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Guardar

en: Icon
pt: Ícone

en: Rename
pt: Renomear

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: Created
pt: Criado

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Edit description
pt: Editar a descrição

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Default view
pt: Vista predefinida

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Close
pt: Fechar

en: Modified
pt: Modificado

en: Machine readable name
pt: Nome de máquina legível

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Default sort
pt: Ordenação por omissão

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação predefinida

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: Rename files
pt: Renomear ficheiros

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Upload files
pt: Carregar ficheiros

en: Automatic width
pt: Largura automática

en: Files in the @name field were unable to be uploaded.
pt: Os ficheiros no campo @name não puderam ser carregados.

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
pt: O carregamento do diretório %directory para o campo %name do arquivo não pôde ser criado ou não está acessível. Um arquivo recém-carregado não pôde ser salvo neste diretório como consequência, e o carregamento foi cancelado.
