Filebrowser (8.x-2.3) - en to pt translation catalogue (53 entries)

en: Home
pt: Início

en: Delete
pt: Apagar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Size
pt: Tamanho

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Name
pt: Nome

en: Save
pt: Salvar

en: Icon
pt: Ícone

en: Rename
pt: Renomear

en: Upload
pt: Carregar

en: Created
pt: Criado

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Create
pt: Criar

en: Add folder
pt: Adicionar pasta

en: File size
pt: Tamanho do arquivo

en: Edit description
pt: Editar descrição

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Default view
pt: Visualização padrão

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Close
pt: Fechar

en: Modified
pt: Modificado

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Machine readable name
pt: Identificador

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Create folder
pt: Criar pasta

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Folder Name
pt: Nome da Pasta

en: Default sort order
pt: Ordenação padrão

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: You're not allowed to browse sub folders.
pt: Você não tem permissão de navegar nas sub pastas.

en: Allow uploads
pt: Permitir uploads

en: Visible columns
pt: Colunas visíveis

en: Hide file extensions
pt: Esconder extensão dos arquivos

en: Go up
pt: Subir

en: The file upload failed. %upload
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar arquivos. %upload

en: Hide title
pt: Esconder título

en: Rename files
pt: Renomear arquivos

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Upload files
pt: Carregar arquivos

en: Folder rights
pt: Permissões das pastas

en: Download manager
pt: Gerenciador do download

en: Allow overwrites
pt: Permitir sobrescritas

en: FileSystem encoding
pt: Codificação do Sistema de Arquivos

en: Allow folder's files to be downloaded as an archive
pt: Permitir que os arquivos das pastas sejam baixados num arquivo só

en: Allow folder to be created
pt: Permitir criação de pastas

en: This folder will be created within the current directory.
pt: Esta pasta será criada dentro do diretório corrente.

en: Download selected items as an ZIP archive (only files)
pt: Baixar os itens selecionados como um arquvio ZIP (apenas arquivos)

en: Automatic width
pt: Largura automática

en: Files in the @name field were unable to be uploaded.
pt: Arquivos no campo @name não puderam ser carregados.

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
pt: O diretório de upload %directory para o campo de arquivo %name não pôde ser criado ou não está acessível. Um arquivo recém-transferido por upload não pôde ser salvo neste diretório e, consequentemente, o upload foi cancelado.
