FileField Sources (8.x-1.0-alpha3) - en to da translation catalogue (56 entries)

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: browse
da: vis oversigt

en: Attach method
da: Vedhæftningsmetode

en: Attach
da: Vedhæft

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Select
da: Vælg

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Starts with
da: Starter med

en: File browser
da: Stifinder

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
da: Filen kunne ikke uploades, fordi destinationen %destination er ugyldig.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: Transfer
da: Overfør

en: File sources
da: Filkilde

en: Enabled sources
da: Aktive kilder

en: Select the available locations from which this widget may select files.
da: Vælg de kilder som dette element kan vælge filer fra.

en: Upload a file from your computer.
da: Upload en fil fra din computer.

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: The selected file %name could not be referenced.
da: Den valgte fil %name kunne angives som reference.

en: IMCE file browser
da: IMCE stifinder

en: Select a file to use from a file browser.
da: Vælg en fil fra en stifinder.

en: No file selected
da: Ingen fil valgt

en: The selected file could not be used because the file does not exist in the database.
da: Den valgte fil kan ikke bruges, da den ikke findes i databasen.

en: Autocomplete reference textfield
da: Autoudfyld tekstfelt af kilde

en: Reference existing
da: Referér eksisterende

en: Reuse an existing file by entering its file name.
da: Genanvend en eksisterende fil ved at angive dens filnavn.

en: The referenced file could not be used because the file does not exist in the database.
da: Den valgte fil kan ikke bruges, da den ikke findes i databasen.

en: Remote URL textfield
da: Web-kilde tekstfelt

en: Remote URL
da: Web-kilde URL

en: Download a file from a remote server.
da: Download fil fra en anden server.

en: Starting transfer...
da: Starter overførsel...

en: The remote URL must be a file and have an extension.
da: Web-kildens URL skal være en fil med en type-endelse.

en: The remote file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Web-kildens filstørrelse er %filesize og overstiger den maksimale størrelse på %maxsize.

en: Autocomplete reference options
da: Autocomplete muligheder

en: Match file name
da: Match filnavn

en: File attach from server directory
da: Vedhæft fil fra server-mappe

en: File attach
da: Vedhæft fil

en: Select a file from a directory on the server.
da: Vælg en fil fra en mappe på serveren.

en: File attach settings
da: Indstillinger for File attach

en: File attach path
da: File attach sti

en: The directory within the <em>File attach location</em> that will contain attachable files.
da: Mappen i <em>File attach placering</em> som indeholder filer, der kan vedhæftes.

en: File attach location
da: File attach placering

en: Within the files directory
da: I fil-mappen

en: Absolute server path
da: Absolut serversti

en: Move the file directly to the final location
da: Flyt filen til dens endelige placering

en: Leave a copy of the file in the attach directory
da: Efterlad en kopi af filen i attach-mappen

en: A file attach directory could not be located.
da: Kunne ikke finde en file attach-mappe.

en: Please check your settings for the %field field.
da: Kontrollér venligst dine indstillinger for feltet %field.

en: -- Select file --
da: -- Vælg fil --

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationsmappen ikke er korrekt indstillet. Det kan skyldes et problem med fil- eller mappetilladelserne. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationsmappen %destination ikke er korrekt indstillet.

en: The file could not be transferred because the temporary directory is not writable.
da: Filen kunne ikke overføres, da den midlertidige mappe ikke er skrivbar.
