FileField Sources (8.x-1.0-alpha5) - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Fields
sv: Fält

en: Contains
sv: Innehåller

en: browse
sv: bläddra

en: Attach method
sv: Metod för bifogning

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Attach
sv: Bifoga

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Select
sv: Välj

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Starts with
sv: Börjar med

en: File browser
sv: Filhanterare

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
sv: Filen kunde inte laddas upp eftersom målet %destination är ogiltigt.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
sv: Filen %source kunde inte laddas upp eftersom en fil med samma namn redan finns i målmappen %directory.

en: Transfer
sv: Överför

en: File sources
sv: Källor för fil

en: Enabled sources
sv: Aktiverade källor

en: Select the available locations from which this widget may select files.
sv: Välj den tillgängliga platsen där denna gränssnittskomponent får välja filer.

en: Upload a file from your computer.
sv: Ladda upp en fil från din dator.

en: The file does not exist.
sv: Filen existerar inte.

en: The selected file %name could not be referenced.
sv: Den valda filen %name kunde inte hänvisas.

en: IMCE file browser
sv: IMCE filhanterare

en: Select a file to use from a file browser.
sv: Välj en fil att använda från en filhanterare.

en: No file selected
sv: Ingen fil vald

en: The selected file could not be used because the file does not exist in the database.
sv: Den valda filen kunde inte användas eftersom filen inte existerar i databasen.

en: Autocomplete reference textfield
sv: Automatiskt kompletterande textfält för hänvisning

en: Reference existing
sv: Hänvisa existerande

en: Reuse an existing file by entering its file name.
sv: Återanvänd en existerande fil genom att ange dess filnamn.

en: The referenced file could not be used because the file does not exist in the database.
sv: Den hänvisade filen kunde inte användas eftersom filen inte existerar i databasen.

en: Remote URL textfield
sv: Textfält för URL

en: Remote URL
sv: URL

en: Download a file from a remote server.
sv: Ladda ned en fil från en annan server.

en: Starting transfer...
sv: Påbörjar överföring...

en: The remote URL must be a file and have an extension.
sv: URL:en måste vara en fil och ha en filändelse.

en: The remote file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize vilket överskrider den största filstorleken  på %maxsize.

en: Autocomplete reference options
sv: Alternativ för automatiskt kompletterande hänvisning

en: Match file name
sv: Stäm överens med filnamn

en: File attach from server directory
sv: Bifoga filer från katalog på server

en: File attach
sv: Bifoga filer

en: Select a file from a directory on the server.
sv: Välj en fil från en katalog på servern.

en: File attach settings
sv: Inställningar för bifogning av filer

en: File attach allows for selecting a file from a directory on the server, commonly used in combination with FTP.
sv: Bifogning av filer tillåter dig att välja en fil från en katalog på servern. Används vanligen i kombination med FTP.

en: This file source will ignore file size checking when used.
sv: Denna källfil kommer att ignorera kontroll av filstorlek när den används.

en: File attach path
sv: Sökväg för bifogade filer

en: The directory within the <em>File attach location</em> that will contain attachable files.
sv: Katalogen inom <em>Lagringsplats för bifogade filer</em> som kommer att innehålla bifogningsbara filer.

en: File attach location
sv: Lagringsplats för bifogade filer

en: Within the files directory
sv: Inom filkatalogen

en: Absolute server path
sv: Komplett sökväg på server

en: The <em>File attach path</em> may be with the files directory (%file_directory) or from the root of your server. If an absolute path is used and it does not start with a "/" your path will be relative to your site directory: %realpath.
sv: <em>Sökvägen för bifogade filer</em> får ligga inom filkatalogen (%file_directory)  eller direkt under roten på din server. Om en komplett sökväg används och den inte börjar med en "/" kommer din sökväg att vara relativ till din webbplats katalog: %realpath.

en: Move the file directly to the final location
sv: Flytta filen direkt till slutdestinationen

en: Leave a copy of the file in the attach directory
sv: Lämna en kopia av filen i katalogen för bifogning

en: This method may be used to attach files that exceed the file size limit. Files may be attached from the %directory directory on the server, usually uploaded through FTP.
sv: Denna metod kan användas för att bifoga filer som överskrider begränsningen av filstorlek. Filer kan bifogas från katalogen %directory på servern. Vanligtvis är de uppladdade genom FTP.

en: A file attach directory could not be located.
sv: En katalog för bifogning av filer kunde inte hittas.

en: Please check your settings for the %field field.
sv: Var vänlig kontrollera dina inställningar för fältet %field.

en: -- Select file --
sv: -- Välj fil --

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
sv: Den angivna filen %file kunde inte kopieras eftersom målkatalogen är felaktigt konfigurerad. Detta kan orsakas av problem med fil- eller katalogbehörigheterna. Mer information finns tillgänglig i systemloggen.

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
sv: Filen %file kunde inte kopieras eftersom målkatalogen %destination är felaktigt konfigurerad.

en: File Field Sources
sv: Källor för filfält

en: Extends File fields to allow referencing of existing files, remote files, and server files.
sv: Utökar filfält att tillåta hänvisning av existerande filer, fjärrfiler, och filer på server.

en: The file could not be transferred because the temporary directory is not writable.
sv: Filen kunde inte överföras eftersom den tillfälliga katalogen inte är skrivbar.
