Flags (8.x-1.0-beta4) - en to hi translation catalogue (226 entries)

en: Language
hi: भाषा

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Country
hi: देश

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Israel
hi: इस्राइल

en: Iran
hi: ईरान

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Chile
hi: चिली

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Libya
hi: लीबिया

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिक

en: Argentina
hi: स्र्पहला

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बिलिज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Brunei
hi: ब्रूनेई

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्कीना फासो

en: Burundi
hi: बुरुंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Cayman Islands
hi: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi: मध्य अफ्रीकी गणराज्य

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबटी

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिक गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: एरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: Gabon
hi: गाबोन

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होन्दुरास

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनीशिया

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: कीनिया

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Kuwait
hi: कुवैट

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिस्तान

en: Laos
hi: लाओस

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Moldova
hi: मोलदोवा

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Nauru
hi: नौरु

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: नियू

en: Norfolk Island
hi: नोरफोक द्वीप

en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Pitcairn Islands
hi: पिटकैर्न आइलैंड्स

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russia
hi: रूस

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमाली

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Arabic
hi: अरबी

en: Languages
hi: भाषायें

en: Info
hi: जानकारी

en: Ascension Island
hi: उदगम द्वीप

en: Fiji
hi: फिजी

en: Falkland Islands
hi: फ़ॉकलैंड आइलैंड

en: Saint Kitts and Nevis
hi: संत किट्ट्स और नेविस

en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन आइसलैण्ड्स

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Jersey
hi: जर्सी

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: Macedonia
hi: मैसेडोनिया

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Isle of Man
hi: मैन द्वीप

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Kosovo
hi: कोसोवो

en: Esperanto
hi: एस्पेरान्तो

en: Tamil
hi: तमिल

en: Curaçao
hi: करकाउ

en: Sint Maarten
hi: सिंट मार्टेन

en: South Sudan
hi: दक्षिण सूडान
