Flashpoint Education (2.0.0-alpha1) - en to ru translation catalogue (109 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Previous
ru: Назад

en: Next
ru: Вперёд

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Description
ru: Описание

en: Comments
ru: Комментарии

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Label
ru: Метка

en: Summary
ru: Сводка

en: View
ru: Просмотр

en: Audio
ru: Аудио

en: Section
ru: Раздел

en: Manage
ru: Управление

en: Created
ru: Создано

en: All
ru: Все

en: Post
ru: Сообщение

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Comment
ru: Комментарий

en: Revisions
ru: Редакции

en: Authored by
ru: Автор

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Introduction
ru: Введение

en: Desc
ru: По убыванию

en: Code
ru: Код

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Are you sure you want to delete %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %name?

en: Community
ru: Сообщество

en: Topic
ru: Тема форума

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Search fields
ru: Поля для поиска

en: Revert
ru: Вернуть

en: Video
ru: Видео

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: Revision
ru: Редакция

en: Changed
ru: Изменение

en: User Profile
ru: Профиль пользователя

en: Document
ru: Документ

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Apply
ru: Применить

en: Join group
ru: Присоединиться к группе

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите удалить редакцию от %revision-date?

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Discussion
ru: Дискуссия

en: Delete all revisions
ru: Удалить все редакции

en: Courses
ru: Курсы

en: Course
ru: Курс

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: Comment count
ru: Количество комментариев

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Publishing status
ru: Статус публикации

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Manage Content
ru: Управлять содержимым

en: Renderer
ru: Средство визуализации

en: - Select a value -
ru: - Выберите значение -

en: Group content
ru: Содержимое группы

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Create @type
ru: Создать @type

en: Take Course
ru: Пройти Курс

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ru: Выберите поле(я), по которому(ым) будет вестись поиск при использовании виджета автодополнения.

en: Text value
ru: Текстовое значение

en: Enroll
ru: Участвовать

en: Discussion Post
ru: запись в обсуждениях

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ru: Возвращает результат как PHP массив меток и готовых к выводу строк.

en: The time that the entity was created.
ru: Время создания объекта.

en: The time that the entity was last edited.
ru: Время редактирования объекта.

en: Revision translation affected
ru: Редакция, на которую повлиял перевод

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ru: Указывает, что последние редактирование перевода принадлежит текущей редакции.

en: @date by @username
ru: @date от @username

en: @langname revisions for %title
ru: Редакции @langname для материала  %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно желаете вернуть перевод на язык @language к редакции от %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ru: Вернуть контент, общий для переводов

en: Use local images for reusable media.
ru: Используйте локальные изображения для используемых повторно медиа.

en: A locally hosted audio file.
ru: Локально размещаемый аудиофайл.

en: A locally hosted video file.
ru: Локально размещаемый видеофайл.

en: Remote video
ru: Внешнее видео

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ru: Видео с YouTube или Vimeo.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ru: Загруженный файл или документ, такой как PDF.

en: Free Access with message hidden
ru: Бесплатный доступ со скрытым сообщением

en: Free Access with a message shown
ru: Свободный доступ с отображением сообщения

en: Please log in to see enrollment options
ru: Пожалуйста, войдите в систему, чтобы увидеть варианты регистрации
