Flashpoint Education (8.x-1.0-alpha14) - en to hi translation catalogue (62 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Summary
hi: सारांश

en: View
hi: देखें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: All
hi: सभी

en: Post
hi: पोस्ट

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Roles
hi: भूमिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Location
hi: स्थान

en: Revisions
hi: संशोधन

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Topic
hi: विषय

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Search fields
hi: खोज क्षेत्र

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Admin
hi: प्रशासन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: Text value
hi: पाठ मान

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।
