Flexiform (2.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (57 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Pages
pt: Páginas

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: Response
pt: Resposta

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Label
pt: Rótulo

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Path
pt: Caminho

en: Region
pt: Região

en: Component
pt: Componente

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Page Title
pt: Título da Página

en: Operation
pt: Operação

en: Rules
pt: Regras

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Entity
pt: Entidade

en: Plugin settings
pt: Configurações de plug-in

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Rule
pt: Regra

en: Bundle
pt: Pacote

en: Current user
pt: Usuário atual

en: Provide a password for the new account in both fields.
pt: Digite uma senha para a nova conta nos dois campos.

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Entities
pt: Entidades

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Current password
pt: Senha atual

en: Add Component
pt: Adicionar Componente

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Label display for @title
pt: Exibição de rótulo para @title

en: Parents for @title
pt: Os pais de @title

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Entity id
pt: ID entidade

en: Add @label
pt: Adicionar @label

en: Custom Text
pt: Texto Customizado

en: Entity label
pt: Rótulo da entidade

en: Account Info
pt: Informação da Conta

en: Plugin for @title
pt: Plug-in para @title

en: Remove @title
pt: Remover @title

en: Context assignments
pt: Atribuições de contexto

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
pt: Um endereço de e-mail válido. Todos os e-mails do sistema serão enviados para esse endereço.  O endereço de e-mail não é mostrado e será usado apenas se você quiser receber uma nova senha ou quiser receber determinadas notícias ou notificações por e-mail.

en: Region for @title
pt: Região para @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
pt: Desabilitados

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
pt: Obrigatório caso queira alterar o %mail ou a %pass abaixo. <a href=":request_new_url" title="Envia instruções de redefinição de senha por email.">Redefinir sua senha</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
pt: Vários caracteres especiais são permitidos, incluindo espaço, ponto (.), hífen (-), apóstrofo ('), sublinhado (_) e o sinal @.
