Flexiform (8.x-1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (55 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Response
fr: Réponse

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Path
fr: Chemin

en: Region
fr: Région

en: Component
fr: Composant

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Operation
fr: Opération

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Entity
fr: Entité

en: Save Configuration
fr: Enregistrer la Configuration

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rule
fr: Règle

en: Bundle
fr: Type

en: Current User
fr: Utilisateur courant

en: Provide a password for the new account in both fields.
fr: Saisissez un mot de passe pour le nouveau compte dans les deux champs.

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Entities
fr: Entités

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Current password
fr: Mot de passe actuel

en: Wizards
fr: Assistants

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Label display for @title
fr: Libellé affiché pour @title

en: Parents for @title
fr: Parents pour @title

en: The entity type.
fr: Le type d'entité.

en: Wizard
fr: Assistant

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Add Entity
fr: Ajouter une entité

en: Custom Text
fr: Texte Personnalisé

en: Plugin for @title
fr: Plugin pour @title

en: Remove @title
fr: Supprimer @title

en: Context assignments
fr: Affectations des contextes

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
fr: Une adresse de courriel valide. Tous les courriels de la part du système seront envoyés à cette adresse. L'adresse de courriel n'est pas publique et ne sera utilisée que si vous souhaitez recevoir un nouveau mot de passe, certaines actualités ou des notifications par courriel.

en: Region for @title
fr: Région pour @title

[ctx: Plural]
en: Disabled
fr: Désactivé(e)s

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
fr: Requis si vous souhaitez changer l'%mail ou le %pass ci-dessous. <a href=":request_new_url" title="Envoyer les informations de réinitialisation de mot de passe par email.">Réinitialiser votre mot de passe</a>.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
fr: Plusieurs caractères spéciaux sont autorisés : l'espace, le point (.), le tiret (-), l'apostrophe ('), le tiret bas (_) et le signe @.
