Flexiform (8.x-1.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Enabled
ja: 有効

en: Edit
ja: 編集

en: Response
ja: レスポンス

en: Password
ja: パスワード

en: Weight
ja: ウェイト

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Component
ja: コンポーネント

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Operation
ja: 操作

en: Rules
ja: ルール

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Entity
ja: エンティティ

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin settings
ja: プラグイン設定

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Rule
ja: ルール

en: Bundle
ja: バンドル

en: Current User
ja: 現在のユーザー

en: Provide a password for the new account in both fields.
ja: 上の両方のフィールドに新しいアカウントのパスワードを入力してください。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Entities
ja: エンティティ

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Add Component
ja: コンポーネントの追加

en: Wizards
ja: ウィザード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Label display for @title
ja: @title のラベル表示

en: Parents for @title
ja: @ の親（複数）

en: The ID of the entity.
ja: エンティティの ID

en: The entity type.
ja: エンティエィタイプ。

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Plugin for @title
ja: @title のプラグイン

en: Remove @title
ja: @titleを削除

en: Context assignments
ja: コンテクストの割り当て

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
ja: 適切なメールアドレス。システムが送信するすべてのメールは、このアドレスに送られます。メールアドレスは非公開となり、新しいパスワードを受け取ったり、特定のニュースやお知らせをメールで受け取ることを希望した場合にだけ使用されます。

en: Region for @title
ja: @titleのリージョン

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
ja: 以下の%mailまたは%passを変更する場合は必須です。<a href=":request_new_url" title="パスワードのリセット方法を送信">パスワードをリセット</a>。

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。
