Flood control (2.2.4) - en to ja translation catalogue (23 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Administration
ja: 管理

en: Login
ja: ログイン

en: Event
ja: イベント

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Filter
ja: フィルター

en: Amount
ja: 量

en: Goal
ja: 目的

en: Expiration
ja: 有効期限

en: Blocked
ja: ブロック

en: Permissions
ja: 権限

en: Identifier
ja: 識別子

en: Steps
ja: ステップ

en: Contact forms
ja: コンタクトフォーム

en: Flood control
ja: フラッドコントロール

en: There are no failed logins at this time.
ja: 現在、失敗したログインはありません。

en: User failed login IP
ja: ログインに失敗したユーザーIP

en: User failed login user
ja: ログインに失敗したユーザー

en: Number of lines shown in table.
ja: 一覧に表示する行数です。

en: (Part of) identifier: IP address or UID
ja: （一部の）識別子: IPアドレスまたはUID

en: Not blocked
ja: 非ブロック

en: Remove selected items from the flood table
ja: 選択した項目を一覧表から削除する

en: You can configure the login attempt limits and time windows on the <a href=':url'>Flood Control settings page</a>.</p>
ja: ログインの試行回数制限とタイムウィンドウは<a href=':url'>Flood Control の設定ページ</a>から設定出来ます。
