Fluent (1.0.0) - en to pl translation catalogue (27 entries)

en: Article
pl: Artykuł

en: On
pl: Włączony

en: Tags
pl: Tagi

en: Image
pl: Obraz

en: Off
pl: Wyłączony

en: Custom
pl: Własne

en: Comment
pl: Komentarz

en: Video
pl: Wideo

en: Document
pl: Dokument

en: Paragraph
pl: Akapit

en: Boolean field
pl: Pole alternatywy

en: Timestamp field
pl: Pole znacznika czasu

en: List field
pl: Pole listy załączników

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Link field
pl: Pole odnośnika

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pl: Użyj <em>artykułów</em> dla dynamicznych treści, takich jak newsy, przegląd prasy lub wpisy na blogu.

en: Paragraphs
pl: Akapity

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: Basic block
pl: Prosty blok

en: A basic block contains a title and a body.
pl: Prosty blok zawiera tytuł i treść

en: Use local images for reusable media.
pl: Wykorzystuje lokalne obrazy w mediach wielokrotnego użytku.

en: A locally hosted audio file.
pl: Przechowywany lokalnie plik audio.

en: A locally hosted video file.
pl: Przechowywany lokalnie plik video.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pl: Wysłany plik lub dokument, taki jak PDF.
