Fluent (1.0.5) - en to uk translation catalogue (32 entries)

en: Body
uk: Вміст

en: Article
uk: Стаття

en: On
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: drupal
uk: друпал

en: Image
uk: Зображення

en: Audio
uk: Звук

en: Off
uk: Вимкнено

en: Custom
uk: Власний

en: Comment
uk: Коментар

en: back
uk: ззаду

en: Video
uk: Відео

en: Document
uk: Документ

en: test
uk: тест

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Boolean field
uk: Булеве поле

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: List field
uk: Поле списку

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Link field
uk: Поле посилання

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
uk: Викладений файл чи документ, наприклад PDF.
