Fluent (2.0.1) - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Body
pt: Corpo

en: Article
pt: Artigo

en: On
pt: Habilitado

en: drupal
pt: Drupal

en: Image
pt: Imagem

en: Audio
pt: Áudio

en: Off
pt: Desligado

en: Custom
pt: Personalizado

en: Comment
pt: Comentário

en: Profile
pt: Perfil

en: body
pt: corpo

en: Document
pt: Documento

en: images
pt: imagens

en: test
pt: teste

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Card
pt: Cartão

en: Boolean field
pt: Campo booleano.

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: List field
pt: Campo Listagem

en: 0.5
pt: 0,5

en: 0.3
pt: 0,3

en: 0.2
pt: 0,2

en: 0.1
pt: 0,1

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: media
pt: mídia

en: Link field
pt: Campo de link

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

[ctx: Date range separator]
en: -
pt: No contexto: separador do período de data

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pt: Um arquivo ou documento carregado, como um PDF.
